Ana Sayfa   Kurumumuz Hakkında   Okuyucu Hizmetleri   İletişim  
   
Ana Sayfa
Hakkımızda
Haberler
Musiki Haberleri
İletişim
BEYAZIT MÛSİKİ
HABERLER / DUYURULAR
Projenin Hikayesi Tr-İng
Beyazıt Kütüphanesi’ndeki çalışmaya dair kısa yazı - Small essay about the work at the Beyazit Library
alberto Mesirca Kimdir? Tr-İng.
alberto Mesirca Kimdir? Tr-İng.
alberto Mesirca Kimdir? Tr-İng.

Tr:

Alberto Mesirca – Gitarist

 27 yaşındaki gitarist Alberto Mesirca 1984 senesinde İtalya’da doğdu. Lisans ve sanat yüksek lisansını en yüksek derece olan “Summa cum laude” ile ve özel onur ödülü almak suretiyle Castelfranco Veneto Konservatuarı’nda tamamladı. Daha sonra Almanya’da Kassel Müzik Akademisi’nde Wolfgang Lendle ile birlikte çalışmalarda bulundu. Konzert-Examen çalışması en yüksek onur derecesi ile ödüllendirildi. M. Barrueco, A. Diaz, A. Pierri, C. Ogden, J. Vieaux ile master derslerine katıldı. Aalborg (Danimarka), Enschede (Hollanda) ve Encs (Macaristan) Uluslararası Gitar festivallerinde “Yılın Genç Sanatçısı” dalında ve 2009 Festival Gitarre Wien festivalinde “Yükselen Yıldız” kategorisinde aday gösterildi. “Peredur Preis fuer Junge Kuenstler” gibi pek çok uluslararası ödül kazandı. Alessandria’daki Uluslararası “Pittaluga” Gitar Toplantısında iki kez “Altın Gitar” ödülünü kazandı (2007’de en iyi kayıt ve 2009’da Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı dallarında). Genç müzisyenlere verilen Lions Ödülünü, en iyi İtalyan konservatuar öğrencilerine verilen bursu ve sanatsal başarılara verilen “San Liberale” Ödülünü aldı. Solo olarak, Avrupa çapında pek çok konser verdi (Amsterdam Concertgebouw, Kopenhag Rundetaarn, Valencia Auditorium, Parma Teatro Regio, Milan Palazzina Liberty, Kassel Staatstheater, Barcelona San Cugat Monastırı ve pek çok diğer yer.). Oda orkestrası ile birlikte, Dimitri Ashkenazy, Vladimir Mendelssohn, Matthias Schulz (Wiener Philharmoniker), Martin Rummel, Peter Giger, Robert Fripp ve the League of Crafty Guitarists, Marco de Santi, Winfried Rademacher, Barbara Doll, Acies Quartett gibi büyük sanatçılarla işbirliği yaptı. 2008’den bu yana Louis Spohr Vakfı, Jerzy Grotowski Atelyesi ve Thomas Richards ile birlikte çalışıyor. RAI, Radio3, Hessisches Rundfunk  HR2, ORF, AVRO4 ve ulusal Macar televizyonu için canlı gösteriler icra etti. Pek çok cd kaydetti. Bunlardan “Ikonostas”, Segovia Arşivinde bulunan (Padre Donostia’nın “Errimina”sı) daha evvel yayımlanmayan besteleri ve Angelo Gilardino’nun “Ikonostas” ve “Annunciazione” eserlerinin dünya prömiyerlerini içermektedir. Berben, Curci, Rai Trade, Musik Fabrik tarafından yayımlanan besteleri düzenledi ve icra etti. Domenico Scarlatti’den kayıtları (çözümledi ve Curci ile yayımladı), “Suonare News” ve “Seicorde” gibi İtalyan dergilerince dağıtıldı. İlk kez bir gitarist tüm dizilerde görünmüş oldu ve Alberto hala tüm dizilerin en genç katılımcısı olmayı sürdürüyor. Angelo Gilardino kendi Sonata’sı “Cantico di Gubbio”yu ona ithaf etti. Hopkinson Smith ve Franco Pavan ile işbirliği halinde Francesco Milano’nun daha evvel bilinmeyen ve yayımlanmayan bestelerini yayımladı. Bu besteler halihazırda Orphee Editions tarafından dağıtılan Castelfranco Veneto 1565 Lute Manuscript’te dinleyiciye sunuldu. 2009 senesinde Castelfranco Veneto Konservatuarı’nın Gitar Bölümüne asistan olarak aday gösterildi.

 2011; pek çok diğerinin yanısıra Yeni Zelanda’nın Auckland Üniversitesi, America Convention Gitar Vakfı (Georgia, ABD), Finlandiya Kuhmo Chamber Müzik Festivali ve Stradivari Vakfında performanslar, dersler ve master dersleriyle geçti.

 Marc Ribot ile işbirliği halinde Haitili besteci Frantz Casséus’un tüm gitar çalışmalarını kaydetti. Bu kayıtlarıyla Los Angeles’taki 2012 Grammy Ödüllerinde “En İyi Solo Performans” dalında aday gösterildi.

 İng:

Alberto Mesirca – Guitarist

 The 27 year-old guitarist Alberto Mesirca was born in Italy in 1984. He completed his Bachelor and Master of Arts at the Conservatory of Castelfranco Veneto, ending them with highest score, “Summa cum laude” and special honor mention. Further studies were made at the Music Academy of Kassel, in Germany, with Wolfgang Lendle. His Konzert-Examen was praised with highest Honors. He attended masterclasses by M. Barrueco, A. Diaz, A. Pierri, C. Ogden, J. Vieaux. He was nominated “Young Artist of the Year” at the International Guitar festivals of Aalborg (Denmark), Enschede (Holland) and Encs (Hungary), and “Rising Star” at the Festival Gitarre Wien in 2009. He won many international prizes, such as the “Peredur Preis fuer Junge Kuenstler”, two times the “Golden Guitar” (for best recording in 2007 and as Best Upcoming Artist of the Year in 2009) at the International Guitar Meeting “Pittaluga” in Alessandria, the Lions Prize for young musicians and the scholarship for best Italian Conservatory students, the “San Liberale” Prize for artistic achievements. As soloist, he played many concerts all over Europe (at the Concertgebouw in Amsterdam, Rundetaarn of Copenhagen, Auditorium of Valencia, Teatro Regio of Parma, Palazzina Liberty of Milan, Staatstheater of Kassel,  Monastery of San Cugat of Barcelona and many others) and as a chamber musician he collaborated with great artists like Dimitri Ashkenazy, Vladimir Mendelssohn, Matthias Schulz (Wiener Philharmoniker), Martin Rummel, Peter Giger, Robert Fripp and the League of Crafty Guitarists, Marco de Santi, Winfried Rademacher, Barbara Doll, Acies Quartett. Since 2008 he’s been collaborating with the Louis Spohr Stiftung and the Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards. He recorded live broadcasting shows for RAI, Radio3,Hessisches Rundfunk  HR2, ORF, AVRO4, the national Hungarian TV. He recorded many cd’s, among which “Ikonostas”, which contains previously unreleased compositions which were found in the Segovia Archive (“Errimina” by Padre Donostia) and world premieres of Angelo Gilardino’s “Ikonostas” and “Annunciazione”. He edited and fingered compositions which were published by Berben, Curci, Rai Trade, Musik Fabrik. His recordings of Domenico Scarlatti (by him transcribed and published with Curci) were distributed by the Italian magazines “Suonare News” and “Seicorde”: for the first time ever a guitarist appears in both series, and Alberto is still the youngest participant of both series. Angelo Gilardino dedicated to him his Sonata “Cantico di Gubbio”. With the collaboration of Hopkinson Smith and Franco Pavan he published the previously unknown and unpublished compositions by Francesco da Milano which appeared in the Castelfranco Veneto 1565 Lute Manuscript, distributed now by Orphee Editions. He was nominated in 2009 assistant of the Guitar Class at the Conservatory of Castelfranco Veneto.

 2011 was the year of performances, lectures and masterclasses at the Auckland University (New Zealand), at the Guitar Foundation of America Convention (Georgia, USA), at the Kuhmo Chamber Music Festival (Finland), and for the Stradivari Foundation, among many others.

 In collaboration with Marc Ribot he recorded the complete guitar works of the Haitian composer Frantz Casséus; for this recording he is candidate for "Best Solo Performance" at the 2012 Grammy Awards in Los Angeles. 

 

  

Etiketler : -
Diğerleri...
Projenin Hikayesi Tr-İng
alberto Mesirca Kimdir? Tr-İng.